Jak stawiać granice? Jak sięgać po to czego pragniemy?

Zapraszam na dwudniowy warsztat pracy z emocjami w ciele metodą Alexandra Lowena. 

Na warsztacie zajmiemy się pracą nad dwoma najważniejszymi aspektami każdej relacji: stawianiem granic oraz sięganiem i wyrażaniem potrzeb.

 W programie:

  • pogłębianie kontaktu z ciałem i emocjami
  •  doświadczanie emocji w ciele
  •  bezpieczne wyrażanie emocji
  •  ćwiczenia parach
  •  praca z energią życiową (pobudzeniem i rozładowaniem)
  •  nauka ćwiczeń gruntujących do praktyki na co dzień

Termin: 24-25 lutego, 2018

Miejsce: KRAKÓW, ul.Biała Droga

Zapisy: REZERWUJĘ!

Relacje można nazwać najmocniejszym motorem rozwoju.

Gdy jesteśmy sami jesteśmy w stanie dość szybko nauczyć się siebie, swoich odczuć, emocji. Wszystko zaczyna się zmieniać, gdy pojawia się druga osoba, kontakt wzrokowy i możliwość relacji.

Relacja to spotkanie z innym człowiekiem. Podczas spotkania dwóch osób pojawiają się różnorodne wzorce reagowania i emocje. Są wśród nich przyjemne i nieprzyjemne uczucia.

Niektórych nie rozumiemy, niektóre ukrywamy, są też takie, których się wstydzimy. Zdarza się, że nie czujemy nic, gdyż emocje są wypierane, bądź tłumione.

Ciało cały czas bierze czynny udział w tych wydarzeniach. Emocje to informacje z ciała. To drogowskazy, które pomagają nam żyć. Dają nam znać jaka jest dana relacja: bezpieczna czy zagrażająca. W wyniku nawykowego reagowania emocjonalnego, wyuczonego w wyniku wcześniejszych, często dziecięcych doświadczeń reagujemy nieadekwatnie do sytuacji.

Aby oduczyć ciało starych, niekorzystych już wzroców potrzebujemy je w pełni poczuć i wyrazić stare emocje.

Pracując z emocjami w ciele mamy szansę w pełni doświadczyć starego schematu i nauczyć się wychodzić z niego świadomie.

Do tej pracy potrzebna nam będzie również umiejętność bycie w kontakcie ze sobą i czucia swojego ciała nie tylko w samotności ale również, gdy jesteśmy w kontakcie z innym człowiekiem i jego emocjami. Wiele osób traci siebie, zapada się w relacji nie czując siebie. Ulega pokusie aby „odbierać” i interpretować emocje drugiej osoby, zamiast poczuć swoje potrzeby i reakcje.

Podczas tego warsztatu będziemy pracować przede wszystkim w parach, aby poczuć i poznać swoje własne emocje. Będziemy uczyć się przeżywać emocje w ciele (inaczej mówiąc: przepuszczać przez ciało), obserwować i wyrażać. Ważnym komponentem praktyki będzie zarówno wchodzenie w rolę osoby wyrażającej swoje uczucia jak i w rolę osoby towarzyszącej: odbierającej emocje i wspierającej ekspresję partnera.

Podczas warsztatu będziemy pracować ze swoimi granicami, zarówno z ich wyznaczaniem jak i odbieraniem granic innych osób. Będziemy kontaktować się ze złością, żalem, smutkiem związanymi z nierespektowaniem granic. Będzie przestrzeń na odczucie wstydu i lęku przed wyrażeniem siebie prawdziwego. Poszukamy również kontaktu ze swoją wewnętrzną siłą i poczuciem bezpieczeństwa w świecie.

Na tym warsztacie spotkamy się też z drugą stroną relacji: z sięganiem. Będzie to przestrzeń na kontakt ze swoimi obecnymi pragnieniami a także ze starymi, niewyrażonymi potrzebami. To spotkanie może mieć równocześnie odżywczy jak i frustrujący charakter, gdyż nie wszystkie te potrzeby są i były zaspokajane.Przywrócenie ciału zdolności czucia potrzeb jest kluczowe w procesie uwalnia starych ran. Wiele osób rezygnuje z czucia i wyrażania swoich potrzeb i głębokich pragnień z powodu lęku przed odrzuceniem, wyśmianiem czy oceną innych. Często utożsamiamy też czucie potrzeb z byciem słabym. Boimy się, że potrzeby nie będą spełnione, gdyż wciąż w dziecięcy sposób wierzymy, że ich zaspokojenie leży w obowiązku i możliwościach innych ludzi. Warsztat jest kontynuacją pracy w relacjach, gdyż właśnie tu, w relacji z drugim człowiekiem możesz się spotkać z potrzebą bycia widzianym, zauważonym, docenionym a także z potrzebą bliskości, porozumienia, sięgania, wyznaczania granic.

Wychodząc z założenia, że każda emocja informuje o jakiejś zaspokojonej lub niezaspokojonej potrzebie będziemy budować zaufanie do swoich emocji i reakcji ciała a także stopniowo oswajać się z zaufaniem do drugiego człowieka.

 Wyrażanie swoich potrzeb jest istotną częścią bycia autentycznym w relacjach i daje możliwość zaspokojenia i rozluźnienia wewnętrznych konfliktów.

Warsztat jest zaplanowany w trybie dwudniowym (sobota – niedziela), po 5.5 godziny dziennie. W sobotę: od 11.00 do 16.30 z półgodzinną przerwą na lekki posiłek. W niedzielę od 10.00 do 15.30 z półgodzinną przerwą.

Koszt: 590 zł

Dla osób po kursach w Jalla!: 550 zł

Przy zapisach do 12 lutego: 490 zł

Dla osób po kursach w Jalla!: 450 zł

Zarezerwuj miejsce na warsztat:  REZERWUJĘ!

Prowadząca:
Anna Dymarczyk, od 2011 roku prowadzi zajęcia pracy z ciałem. Ukończyła 2-letnie szkolenie z Analizy Bioenergetycznej (metody Lowena). Uzyskała uprawnienia do prowadzenia grup ćwiczeniowych metodą Lowena od amerykańskiej instytucji szkoleniowej FSBA (Florida Society for Bioenergetic Analysis).
Absolwentka rocznego kursu instruktorskiego choreoterapii u Marzeny Śniarowskiej-Tlatlik (2010/2011), rocznego kursu pedagogicznego certyfikowanego przez PSPP (2011) oraz innych szkoleń i kursów z zakresu pedagogiki i psychoedukacji. Ukończyła szkolenie metodą Anny Halprin Life/Art Process (2015) oraz szkolenie Bebo – trening mięśni dna miednicy, stopień I – kobieta (2016) a także Somatic Expiriencing SE-INTRO (2017). Uczestniczy w 2-gim etapie szkolenia na psychoterapeutę lowenowskiego certyfikowanego FSBA.

Stworzyła markę zajmującą się pracą z ciałem Jalla! odzyskaj ciało oraz autorskie kursy pogłębiania świadomości ciała i emocji w ciele „Odzyskaj ciało”. Pracuje za pomocą metody A. Lowena z elementami choreoterapii, arteterapii, ruchu swobodnego i relaksacji. Współpracuje z psychologami, psychoterapeutami i fizjoterapeutami.

Superwizja: Marzena Barszcz i Marzena Śniarowska-Tlatlik

Przeciwwskazania do uczestnictwa w zajęciach:

– nadwrażliwość na krzyk

– terapia psychotropowa i stany psychotyczne

– ciąża i połóg

– aktualnie trwające stany ostre

– pourazowe bądź infekcyjne

Względne przeciwwskazania:

– karmienie piersią

– choroby przewlekłe postępujące

– wyniszczenie organizmu

– terapie farmakologiczne

– padaczka

– jaskra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *