Osobiste miejsca mocy.

Miejsca mocy i inne rytuały , czyli jak stworzyć osobistą praktykę regenerującą ciało i umysł.

Słowo rytuał kojarzy nam się z wyjątkowym, religijnym obrzędem. Rytuał może jednak towarzyszyć nam każdego dnia, przynosić ukojenie, otrzeźwienie, skupienie.

panie na plaży

Na pytanie, co to jest rytuał odpowiedziałabym, że to świadoma czynność wykonywana z głęboką intencją, powtarzana w regularnych odstępach czasu.  Rytuał daje nam poczucie bezpieczeństwa (jego regularność), pogłębienie świadomości uczuć i myśli oraz nakierowanie uważności na to co dla nas ważne (intencja).

Rytuałem może być spacer, śniadanie bez odbierania telefonu i przerzucania kartek kalandarza, chwila medytacji, picie herbaty,  spotkanie z przyjacielem, posprzątanie mieszkania, wykonanie zestawu ćwiczeń czy modlitwa.

Każdy z nas ma swoje rytualne czynności, których wagę zaczyna doceniać dopiero, gdy ktoś chce im przeszkodzić.

Dlaczego warto mieć rytuały?
Rytuał jest pewngo rodzaju czynnością nawykową. Nasze ciała uczą się, że papieros to przerwa w pracy i odpoczynek dla umysłu, piesza wędrówka to czas dla naszego wnętrza, zdrowy obiad, który przygotujemy bez pośpiechu to podwójne odżywienie organizmu, rozmowa z przyjacielem to oczyszczenie z emocji .
Warto aby wybrać dobry, wzmacniający rytuał, który równocześnie będzie służył eliminowaniu złych nawyków.

6534199c944a5671a4c2239827114fcbJak się za to zabrać?
Usiądź, weż kartkę papieru do zapisania swojego pomysłu i czytając kolejne propozycje wyobrażaj sobie, że już to robisz…

1. Wybierz porę dnia, kiedy możesz dać sobie czas na rytuał. Wolisz poranek, czas w drodze z pracy do domu, późny wieczór, przerwę w środku dnia…?
2. Wybierz miejsce: Swój dom, miejsce w przyrodzie, park, ulicę, spokojną kawiarnia, kapliczkę…?Picasso by David Douglas Duncan

skały3. Wybierz formę, która wydaje Ci się najprzyjemniejsza:
spacer, intesywny bieg, siedzenie na ławce w parku lub w wygodnym fotelu w pokoju, taniec, leżenie na podłodze…?
4. Odnajdź esencję rytuału – zadaj sobie pytanie pomocnicze: Co mnie odżywia a zazwyczaj nie mam na to czasu?
Odpoczynek, medytacja, modlitwa, wyłączenie myśli, posłuchanie swojej intuicji, kontakt z ciałem, obserwacja przyrody, głęboki oddech, ciepły, zdrowy posiłek, kawa i książka,  ćwiczenia ruchowe, spotkanie z bliską osobą…

Mając te dane spróbuj je połączyć.
Sprawdź czy rytuał jest wykonalny i czy jest dla Ciebie naprawdę ważny.

Daj sobie czas na opracowanie rytuału, czasem gdy wybierzsz miejsce forma sama się objawi.
I najważniejsze: NIE OCENIAJ. Na każdym etapie życia potrzebujemy czegoś innego. Bądź w kontakcie z tym co jest i pokochaj swój rytuał 🙂

Przykłady rytuałów:

Kręgi kobiet są starym, odpamiętanym rytuałem kobiecych spotkań. Praktykuje je coraz więcej grup kobiet. Jeśli szukasz grupy, w której możesz poczuć się swobodnie a równocześnie być z osobami, z którymi nie łączą się sprawy zawodowe ani osobiste DOŁĄCZ DO KRĘGU w Twojej okolicy. Na Białej Drodze,w Krakowie ruszył Otwarty Krąg Kobiet.
To bezpłatne spotkanie grupy kobiet, które chcą pobyć w kobiecej atmosferze, podzielić radościami i smutkami, razem pośmiać się, popłakać, poradzić się w mniejszych i większych sprawach, pomasować, napić herbaty… Krąg kobiet przypomina trochę spotkanie z odnalezionymi właśnie siostrami. Co Ty na to?

Miejsca Mocy.
To miejsca, w które udajemy się by odpocząć, oderwać się od zgiełku codzienności, pobyć ze sobą, ze swoimi uczuciami, myślami. Potańczyć, poczytać, posiedzieć w ciszy. Wypracowne miejsce mocy będzie nieocenioną pomocą w trudnych sytuacjach emocjonalnych, przy podejmowaniu ważnych decyzji i gębokiej potrzebie regeneracji.

Cechy dobrego miejsca mocy:
– niedaleko miejsca zamieszkania
– bezpieczne ale oddalne od głównych ścieżek i dróg
– w bliskości przyrody, którą możesz obserwować przez 4 pory roku
– wygodne do siedzenia
– nikt o nim nie wie oprócz Ciebie 😉

Rytuały dla kontaktu z ciałem i emocjami.
Tworzymy je podczas praktyki świadomości np. podczas warsztatów w Więciórce oraz kursów pracy z ciałem.
Posłuchaj rytuałów, które stoworzyłyśmy z Basią Tworek w ramach warsztatów Jalla! –>
Autentyczne nagrania z tarasu w Więciórce. 

POWODZENIA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *