Praca ze snem a świadomość ciała.

303404_410861515620479_310517017_n

Świadomość ciała, jest czymś, co każdy z nas ma. Na głębokim intuicyjnym poziomie jesteśmy w stanie wyczuć każde najmniejsze zachwianie równowagi w organizmie. Świadomość ciała jest podstawowym źródłem informacji o nas samych, umożliwiającym właściwe reagowanie, zaspokajanie potrzeb, dbanie o siebie, zapobieganie chorobom.

Nie zawsze jednak umiemy się z niego korzystać.

W wyniku chronicznego ignorowania sygnałów z ciała i powielania wyuczonych reakcji stopniowo tracimy kontakt z tą podstawowa wiedzą. Można jednak ten kontakt ponownie nawiązać.

Świadomość ciała można pogłębiać poprzez określone ćwiczenia fizyczne poprawiające funkcjonowanie przytłumionego u większości ludzi zmysłu prioprocepcji. Dzięki nim zaczynamy być świadomi somatycznych oznak zaburzeń (przede wszystkim napięć, usztywnień, wychłodzeń, miejsc, z wycofanym czuciem)  i możemy je w odpowiedni sposób przywrócić do równowagi.

Innym źródłem wiedzy o stanie naszego ciała są sny.

Podczas snu wyostrza się nasze wewnętrzne odczuwanie, stajemy się bardziej wrażliwi i receptywni na stan organizmu, dzięki czemu potencjalnie jesteśmy w stanie rozpoznać chorobę, czy wręcz pierwsze oznaki zachwiania równowagi w organizmie. Jak pisze Fromm w “Zapomnianym języku” te obserwacje pojawiają się symbolicznie w snach. A więc zrozumienie snu prowadzi również do zwiększonej świadomości ciała.

Praca ze snami prowadząca do głębszego czucia i zrozumienia procesów odbywających się w ciele, w tym również emocji odbywa się w podobny sposób jak proponowana przez Annę Halprin terapia polegająca na malowaniu i tańczeniu autoportretu. Jest to metoda odkrywania, rozpoznawanie i uzdrawiania stanów psychicznych i spowodowanych nimi chorób somatycznych poprzez swobodną ekspresję plastyczno-ruchową, uruchamiającą tą właśnie ukrytą wiedzę, nazwaną w tym artykule świadomością ciała.
Sama Anna, w ten właśnie sposób pracowała z głębszym, emocjonalnym czy nawet duchowym podłożem swojej choroby nowotworowej, z którą udało jej się uporać. Opierając się na swoim doświadczeniu a następnie latach doświadczeń w pracy z poważnie chorymi i umierającymi ludźmi stworzyła niezwykły system terapeutyczny life-art proccess.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *