Oddech – najlepsze wsparcie w procesie zmiany.

Chciałabym zaproponować Wam praktykę oddechową idealną na czas przejścia.
21
Możesz z niej skorzystać w dniu urodzin, na zakończeniu roku, ważnego projektu albo w innym,  Twoim osobistym czasie przejścia. Jest bardzo prosta. Możesz ją robić siedząc, leżąc, stojąc. W domu, na spacerze, w przerwie.
1. Znajdź spokojne miejsce i chwilę dla siebie.
2. Ugruntuj się. Zwróć uwagę na swoją pozycję. Sprawdź jak leżysz, siedzisz czy stoisz (ugnij kolana jeśli stoisz). Poczuj nacisk ciała na ziemię. Sprawdź czy ciało jest napięte czy rozluźnione.
3. Obudź zmysły – poczuj temperaturę różnych części ciała, dotyk ubrania, kontakt ciała z powietrzem, zapachy.
4. Zamknij oczy, połóż dłonie na brzuchu bądź/i na sercu.
5. Z długim, głośnym wydechem wypuść z ciała to czego nie potrzebujesz, to co jesteś gotowa zostawić. Zrób swobodny wdech i powtórz wydech z intencją.
6. Koncentruj się na wydechu tak długo aż poczujesz zmianę (ulgę, rozluźnienie, spokój, poruszenie, senność) albo poczujesz, że już Ci wystarczy.
7. Następnie skoncentruj uwagę na wdechu. Z wdechem wpuść do ciała te jakości, które są Ci potrzebne.
8. Również wdechy z intencją możesz powtarzać, ale ważne by zrobić choć jedno ćwiczenie z wdechem po kilku uważnych wydechach.
Niezwykle ważne w tym procesie jest byś cały czas był w kontakcie ze swoim ciałem. Sama intencja i pogłębiony oddech mogą wywołać poruszenie i wyraźną reakcję ciała. Jeśli jest to dla Ciebie za mocne ugruntuj się i odpocznij.
Zakańczanie i żegnanie się z pewnym etapem życia a także rozpoczynanie nowego wiąże się z wieloma emocjami, które mogą się uaktywnić w tej praktyce. Jeśli poczujesz wzruszenie to możesz wykorzystać tą reakcję ciała na płacz i oczyszczenie z emocji.
Jeśli chcesz wzmocnić ten proces zapisz na kartce to co chcesz zostawić, zapal ognisko bądź świeczkę i spal kartkę z intencją.
Dopiero wtedy weź głęboki wdech przygotowując się na nadejście nowych rzeczy.
Wszyscy potrzebujemy zrobić kilka kroków do tyłu i spotkać się z przeszłością by ruszyć na przód.
Powodzenia!