Drżenie ciała – naturalny sposób regulacji napięcia.TRE®

Każdy z Was doświadczył kiedyś drżenia ciała. Mogło się to dziać w przeróżnych sytuacjach. Może podczas stresującej rozmowy trzęsły Ci się nogi, albo po przeżyciu bardzo silnego strachu drżały Ci dłonie tak, że trudno Ci było wybrać poprawnie numer telefonu? Płacz – też jest wibracją- tak samo jak śmiech- pulsacja przepony. Orgazm. Kiedy z ciałem dzieje się coś bardzo przyjemnego, ale niekontrolowanego- to też wibracja!


Nasze ciała drżą, tak jak ciała wszystkich ssaków. Ale gdzieś na swojej ścieżce ewolucyjnej zatraciliśmy zdolność do rozładowywania napięcia zgromadzonego w ciele poprzez drżenia. Drżenia kojarzą się głównie z chorobą, słabością- generalnie czymś dziwnym i niepożądanym.

Podczas gdy drżenia to zupełnie naturalny mechanizm, który pomaga człowiekowi samoregulować poziom napięcia w ciele. I w psychice też, bo przecież te dwa wymiary naszego funkcjonowania bezustannie na siebie wpływają i są ze sobą związane.

tre resease rebalance renewTRE® (Trauma & Tension Releasing Exercises) to zestaw prostych ćwiczeń budujących napięcie mięśniowo-powięziowe. Są one wprowadzeniem to doświadczania drżeń neurogenicznych- takich wibracji w ciele, które pomagają pozbyć się skutków stresu i traum. Drżenia neurogeniczne pomagają rozładować napięcie zgromadzone w ciele- a, że każdy człowiek ma swój indywidualny wzorzec reagowania (emocjami, a zatem też reakcjami ciała), to doświadcza drżeń inaczej. W związku z tym proces poznawania mechanizmu drżeń oraz uczenia się korzystania z niego przebiega u każdej osoby inaczej. Czasem poszczególne wzorce reagowania i napięć tworzyły się latami i potrzeba czasu, do nich dotrzeć i zmienić je.

TRE® można traktować dwojako. Z jednej strony jako metodę, która umożliwia uporanie się ze skutkami doznanych w przeszłości traum– sytuacji, w których często ciało nie mogło się zachować naturalnie. Z drugiej strony TRE® można traktować jako element higieny dnia codziennego. Stres towarzyszył nam od wieków i będzie nam towarzyszył dalej każdego dnia. Jedni go zajadają, inni zapijają lub zabiegują- każdy ma jakiś swój sposób, mniej lub bardziej konstruktywny. TRE® jest świetnym sposobem na radzenie sobie ze stresami dnia codziennego przede wszystkim dzięki temu, że wykorzystuje zupełnie naturalny mechanizm przynoszący zdrowie.

Poza rozładowaniem napięć mięśniowo- powięziowych TRE® daje lepszy kontakt z ciałem, a zatem i z uczuciami. Dlatego poza zmianami w postaci rozładowania napięcia w ciele mogą pojawić się także zmiany w świecie emocjonalnym osoby będącej w procesie TRE®.

Wspaniale by było, gdyby ciało każdego człowieka na nowo załapało czym są drżenia i jak można je wykorzystywać, żeby odzyskać lub utrzymać zdrowie.

Autorka artykułu: Anna Borowiec – psychoterapeutka, certyfikowany Provider TRE.

Najbliższe zajęcia w Krakowie: