O trzech rodzajach zmęczenia

Zmęczenie jest jednym z najbardziej popularnych odczuć ciała. Nie lubimy go. Nie zawsze wiemy czym jest spowodowane i co z nim zrobić. Etykietką z napisem „zmęczenie” określamy tak naprawdę różne stany ciała i ducha.

Jednym słowem: ZMĘCZENIE ZMĘCZENIU NIERÓWNE, a my przy odrobinie uważności możemy nauczyć się odczytywać sygnały płynące z ciała i – co najważniejsze – dawać sobie to, czego w danym momencie naprawdę potrzebujemy.

Jakie zmęczenie odczuwasz?

co z tym zrobić

TYP 1: „DOBRE ZMĘCZENIE” – Terminem dobre zmęczenie, określamy stan który najczęściej pojawia się po wysiłku fizycznym, takim jak pływanie, bieganie, długi spacer. Podczas zdrowego ruchu (takiego, do którego nie zmuszamy ciała i nie przetrenowujemy go) uwalniają się z ciała napięcia i wzrasta poziom endorfin, jesteśmy zmęczeni, ale szczęśliwi – idziemy spać i budzimy się jak nowo narodzeni.

TYP 2: „ZASTÓJ” – Jest to zmęczenie, któremu towarzyszy osowiałość, niechęć, znużenie i bezsilność. Taki rodzaj zmęczenia najczęściej wywołany jest przez tłumienie żywotności ciała, naszej naturalnej potrzeby ruchu i ekspresji. (więcej o zastoju przeczytasz tutaj)

TYP 3: „NAKRĘCENIE”- Trzecim rodzajem zmęczenia jest uczucie, które rzadko w ogóle nazywamy zmęczeniem. Ciężko je w porę uchwycić i zareagować zanim pojawi się choroba. Jesteśmy wtedy nadaktywni i niespokojni, mamy problemy z koncentracją, , w głowie pojawia się natłok myśli, ciężko się nam zasypia. To tzw.”nakręcenie” wywołane jest przez ciągłe pobudzanie przemęczonego organizmu. (więcej o nakręceniu przeczytasz tutaj)

Przede wszystkim pamiętaj, że zmęczenie, jak każde odczucie ciała, jest sygnałem informującym nas o czymś ważnym.

Zwróć uwagę czym jest Twoje zmęczenie, by dać sobie odpowiednie antidotum: ciszę i sen, odpowiednią formę ruchu lub też podjęcie konkretnych, koniecznych decyzji.

Koniecznie przeczytaj też artykuły: „Pierwsza pomoc przy zmęczeniu” i „Regeneracja domowym sposobem”.

 

7 Responses to O trzech rodzajach zmęczenia

  1. link do nakręcenia nie działa 🙁

  2. melduję, że niestety link do zastoju nie działa. Super artykuły! Pozdrawiam ciepło!

  3. Do zastoju tez nie dziala 🙁

  4. Witam Nie działa link do „zastoju”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *