Co to jest TRE?

Co oznacza TRE®?
TRE® to skrót pochodzący z języka angielskiego od słów: Tension and Trauma Releasing Exercises, co oznacza ćwiczenia uwalniające stres i napięcie z ciała. Autorem metody jest dr David Bercelli, który na bazie swojego ponad 20-sto letniego doświadczenia oraz wiedzy, stworzył i rozwinął metodę, która pomaga ludziom przezywającym różne stresy: zarówno te związane z traumatycznymi zdarzeniami, jak i te dnia codziennego.

tre resease rebalance renew

Na czym polega ta metoda?
TRE® jest metodą pracy z ciałem, która wykorzystuje naturalny dla wszystkich ssaków mechanizm drżeń neurogenicznych. W procesie rozwoju cywilizacji zatraciliśmy zdolność do samoregulacji napięć poprzez drżenia. A mimo, że nie biegają za nami drapieżniki, sytuacji stresowych i/lub traumatycznych mamy na co dzień sporo.

TRE® to metoda, która pozwala uwolnić się od skutków stresu i traumy.  Wykorzystuje mechanizm występujący u wszystkich ssaków, w związku z czym z ćwiczeń mogą korzystać osoby każdym wieku i kondycji fizycznej. Każdy pracuje w swoim tempie, stopniowo uwalniając ciało od napięć mięśniowo-powięziowych. Wibracje skutkują obniżeniem napięcia wszystkich tkanek i poprawiają kontakt z własnym ciałem. Ciało i psychika to dwa wymiary funkcjonowania człowieka, które bezustannie na siebie wpływają i ściśle się ze sobą wiążą. I mimo, że w TRE® pracuje się z ciałem, czemu towarzyszą czasem emocje, to nie jest to metoda psychoterapeutyczna- nie wymaga ani opowiadania swojej historii, ani interpretacji tego co się dzieje.

W czym TRE® może pomóc?
TRE® jest  zupełnie naturalną dla każdego człowieka metodą uruchamiającą zdolności ciała do samoleczenia i samoregulacji. Może więc pomóc w usunięciu napięcia. Zmniejszenie skutków stresu dla jednego będzie oznaczało mniej dolegliwości somatycznych (rozmaitych, często niewyjaśnionych bóli, obniżonej odposrności, itd.), a dla kogoś innego większą energię i ochotę na podejmowanie się codziennych zajęć. Każdy człowiek ma swoje mechanizmy reagowania na stres i wynikające z niego konkretne konsekwencje.

W związku z tym stworzenie skończonej listy tego w czym TRE® może pomóc jest trudne (jest to całe spektrum nieprzyjemności począwszy od tych natury psychicznej jak np. lęki, skończywszy na tych natury somatycznej, jak np. częste bóle w lędźwiach). TRE® jest drogą do zyskania równowagi.  Warto też zaznaczyć, że stanowi świetne wsparcie dla innych metod terapeutycznych (psychoterapii, fizjoterapii).

Jak wyglądają zajęcia?
Zajęcia rozpoczynają się sekwencją prostych ćwiczeń mających na celu pobudzenie napięcia mięśniowo-powięziowego. W dalszej części każdy uczestnik, w swoim tempie zapoznaje się z mechanizmem drżeń i uczy się je regulować. Każda sesja kończy się czasem na relaks i integrację doświadczenia.

Czy istnieją przeciwskazania do udziału w tych zajęciach?
Tak, samo jak przy metodzie Lowena przy TRE® istnieją przeciwskazania do udziału.
Przeciwskazania bezwzględne: ciąża, stan pooperacyjny, złamania, nadwyrężenia stawów.
Przeciwskazania względne: czyli takie, którewymagają konsultacji z prowadzącym: zaburzenia pracy serca (arytmia, rozrusznik, operacje), zaburzenia ciśnienia krwi, hipo/hiperglikemia, epilepsja, choroby psychiatryczne leczone farmakologicznie (m.in. głęboka depresja, schizofrenia).

Więcej możecie przeczytać tutaj: Naturalny sposób regulacji napięcia.

Na najbliższe zajęcia zapraszamy do wakacyjnej grupy w Krakowie – Ja. Drżące. Ciało.