„Zrzuć napięcie – zrób miejsce na nowy stres.” …krótko o tym jak wyrwać się z błędnego koła.

1330391327MINNADiaryFeb29

„Pogoń za celem z klapkami na oczach i chroniczny głód rozrywki często się przeplatają. Te dwa bieguny odsuwają się od siebie coraz bardziej i wzrasta intensywność bodźców, których potrzebujemy, by poczuć samych siebie. Prawdziwe odprężenie i odpoczynek można znaleźć tylko we własnym centrum.”

Barbara Temelie, Odżywianie według pięciu  przemian dla matki i dziecka

Kiedy po intensywnych sesjach pracy z ciałem siadamy w kręgu rozmowy, często pojawiają się słowa wdzięczności za możliwość odreagowania i strząśnięcia z siebie stresu, który nagromadził się w ciele w trakcie „codziennej bieganiny”.

Rzeczywiście – ćwiczenia pobudzające ciało i energetyczny proces taneczny pozwalają na nowo skontaktować się z zamrożonymi w ciele emocjami i odczuć nasz aktualny, autentyczny stan psychofizyczny. Mamy szansę oczyścić się z napięć i wyrazić się we właściwy sobie sposób.

Warto jednak pamiętać, że aktywności prowadzące do rozładowywania napięcia nie są u homo sapiens niczym nowym i istnieją właściwie odkąd istnieją ludzkie społeczności (a więc i – w domyśle – związany z funkcjonowaniem w nich stres). Na przestrzeni tysiącleci wypracowaliśmy sobie zarówno zinstytucjonalizowane, regularnie służące temu celowi imprezy oraz praktyki realizowane w zaciszu domowym, z kompulsywnym objadaniem się i seksem na czele.

Zaryzykuję tu więc myśl, że udział w zajęciach jogi, tańca, czy jakiejkolwiek innej otoczonej duchową aurą praktyki, z taką motywacją, nie różni się wiele od przebieżki, albo wizyty w parku rozrywki/galerii handlowej.

Co w takim razie zamiast?

Jak wyjść z błędnego koła, jakim jest dla nas nieustanne nakręcanie się i rozładowywanie (bez porzucania rodziny, pracy, miasta na rzecz samotnej jaskini w indyjskich górach…:)) ?

Na trop w tej kwestii, naprowadza już umieszczony na początku tekstu cytat autorstwa dietetyczki, Barbary Temelie: „Prawdziwe odprężenie można znaleźć tylko we własnym centrum.” 

allen1

No tak. To, na pierwszy rzut oka, enigmatyczne stwierdzenie, po głębszym przemyśleniu okazuje się jednak całkiem soczystym konkretem: zamiast szukać poza sobą, wejdź w siebie. Zamiast narzucać coś swojemu ciału, naucz się go słuchać. Wróć. Do siebie, do środka. Osadź się w ciele, poczuj je, naucz się z nim komunikować, pozwól mu się prowadzić.

allen2

Narzędzia, z jakimi pracujemy, nie mają doraźnie Cię zrelaksować. Zrzucanie napięcia jest kluczowym, ale jedynie pierwszym krokiem w pracy z ciałem, tak, jak sprzątnięcie w szafie i pozbycie się zbędnych ubrań: jeśli nie zmienisz nawyków, w mgnieniu oka pojawi się taki sam bałagan.

Każdą zmianę poprzedza istotny etap, jakim jest obserwacja – świadomość i to do tego w naszej pracy z ciałem dążymy: dlatego piszemy, dlatego rozmawiamy w kręgu, dlatego skupiamy się na oddechu w asanach lub na stopach w tańcu, dlatego siadamy do medytacji. Uczymy się siebie, odkrywamy swoje zasoby i ograniczenia.

Celem pracy jest odzyskanie Twojej własnej mocy. Głęboko wierzymy, że masz już wszystko, czego potrzebujesz. Już teraz jesteś ekspertem od samego siebie. Jedyne czego trzeba, to ponownie nauczyć się działać w ciele: obserwować je, słuchać go, współpracować z nim, wyrażać się we właściwy Tobie sposób.

Słuchaj więc uważnie. Zaufaj sobie. Wróć do własnego centrum. Jalla!

Autorki: Anna Dymarczyk i Barbara Tworek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *