Zamień sztywne plecy na radość życia.

Jak wyobrażasz sobie osobę, która żyje pełnią życia? Ma w sobie tą nieokreśloną iskrę, energię, pasję… Robi rzeczy, które kocha i potrafi się nimi autentycznie cieszyć…

Większości z nas widok takich osób bardzo imponuje, a co więcej powoduje, że sami czujemy się szczęśliwsi i instynktownie (czyli z poziomu ciała) lgniemy do tych osób. Jeśli przyjrzymy się co nas tak w nich pociąga zobaczymy, że są to pełne blasku oczy i promieniejące ciała. Tak jak ciała dzieci pochłoniętych ulubioną grą czy zafascynowanych nowym odkryciem. Odbieramy to jako radość, witalność, pełnię życia.

Każdy miał w życiu taki moment, w którym czuł tą właśnie pasję wypełniającą wszystkie komórki ciała. Jest to stan dostępny dla każdego człowieka i każdy, w każdym wieku i momencie życia może go odzyskać. A gdzie szukać? Odpowiedź jest bardzo prosta- w ciele.

To co nam natomiast zabiera tą dziecięcą, spontaniczną chęć do życia, tworzenia i zabawy to sztywność ciała.

sztywniCzym jest sztywność?

Napnij barki i poczuj jak w ten sposób zwęża się ciało i kurczy w sobie, a zarazem oddala się od zagrożenia. Poczuj napięcie mięśni piersiowych i mięśnia najszerszego grzbietu, przyciągając do wewnątrz, do klatki piersiowej. Teraz „zesztywniej” w wyniku zagrożenia ze środowiska. Bądź uparty i nieugięty.  Poczujesz wtedy jak napinają się mięśnie ramienia. Możesz też odczuć napięcia w miednicy i w nogach.

Ciało sztywne – ciało nieszczęśliwe.

Sztywna szyja, skurcz gardła, zaciśnięte szczęki, sztywne plecy, cofnięta i usztywniona miednica. Twarda klatka piersiowa i brzuch.

Sztywnienie jest reakcją organizmu na pokonanie frustracji i przetrwanie niekorzystnej sytuacji życiowej. Ciało mówi: „wytrzymam. Nie puszczę i nie dopuszczę (uczuć)”.

Gdy stan ten powtarza się zbyt często tworzy się tzw. „zbroja”, która powoduje, że sztywnienie staje się reakcją nawykową i powoduje zmiany w psychice. Następuje utrata elastyczności ciała i myślenia, a tym samym obniżona możliwość zmiany swojego położenia i niekorzystnego nawykowego reagowania. Mechanizm ten mimo, iż przestał pełnić swoją rolę stał się nawykową reakcją i teraz zamiast pomagać szkodzi. Utrudnia nam wyjście z niekorzystnej sytuacji, zabiera energię i radość życia. Jesteśmy nastawieni na wykonywanie zadań i osiąganie sukcesu, a nie na przyjemność płynącą z każdego etapu pracy i radość z realizacji celu.

Z czasem, chroniczna sztywność powoduje ogólne obniżenie żywotności ciała i spadek tworzenia i odbierania impulsów, w ciele rozpoczyna się proces umierania (Ciało a emocje, dr.Elizabeth Michel).

Wiele metod pracy z ciałem, takich jak joga, pilates, taniec może przynieść wspaniałe efekty. Jednak jeżeli sztywność przejawia się również na poziomie psychicznym, to nasze działanie w obrębie praktyki, również będzie nastawione na efekt i pozę, np. sukces w pozycji (asanie) czy idealny ruch w tańcu. I to będzie znów utrwalenie stanu sztywności, a nie prawdziwa miękkość, elastyczność i rozluźnienie. Jeśli się rozejrzycie znajdziecie wielu rażąco sztywnych joginów i tancerzy.

Co tracimy będąc sztywnymi?

dzieci

„Sztywność utrudnia wsłuchanie w potrzeby własnego serca odnośnie odpoczynku i radosnej kreatywności” – pisze dr Michel. Specjaliści twierdzą, że za każdą zbroją kryje się złamane serce. Uczucie zranienia pozostaje nieświadome, powodując, że osoba sztywna wykorzystuje dumę i determinację do obrony przed ponownym skrzywdzeniem. Odczuwa miłość, ale w strachu przed zranieniem nie wyraża jej, zabierając sobie możliwość spełnienia. To tak jakby cały czas odczuwała smutek, ale nie była w stanie płakać.

Sztywność zabiera nam przeżycie uczuć, wyrażenie emocji, spontaniczność ruchu i ekspresji, przyzwolenie na pasję, a tym samym żywotność ciała. Tą iskrę, blask ciała o którym tak marzymy.

Na początek prosta praktyka zamiany sztywności na żywotność. W pięciu punktach. Stosujemy ją na kursach Odzyskaj ciało. UWAGA! Działa!

1. Znajdź rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, które powodują, że ciało aż drży z radości na myśl o nich.

2. Pośród obowiązkowych, rutynowych czynności znajdź te, które sprawiają Ci najwięcej radości.

3. Obserwuj ciało: sprawdzaj kiedy sztywnieje, a kiedy robi się miękkie.

4. Znajdź swój sposób na rozluźnienie sztywności i napięć: ćwiczenia, taniec, rozmowa z bliską osobą, śpiew. Poszukaj tego co działa dla Ciebie najlepiej. Rozpoznaj czy napięcia ustępują czy przestajesz je czuć.

5. Przebadaj czynności, które powodują zacisk i sztywność. Może się okazać, że problemem jest Twoje nastawienie, a sama czynność jest do przyjęcia przez ciało. Ale może być tak, że najlepiej byłoby ją wyeliminować.

Poprzez świadomość ciała i emocji w ciele, a także poszukiwanie codziennych przyjemności w zaskakującej szybkości zmieniamy swoje życie. To już chyba oczywiste dlaczego kursy „Odzyskaj ciało” nazywane są żartobliwie: „Rzuć pracę w trzy miesiące”.

Jeśli chcesz pracować ze sztywnością, by odzyskać swoją spontaniczność i ekspresją zapraszamy na warsztaty weekendowe i sesje indywidualne.

Na jesień 2020 roku planujemy już 3 edycję kursu Odzyskaj Ciało w wersji online. Kurs jest zaplanowany tak, że mogą w nim wziąć udział osoby które nie znają jeszcze metody Lowena, a także te które już mają za sobą jakieś doświadczenia. W bezpiecznych, domowych warunkach, we własnym tempie będziesz wykonywać po kolei ćwiczenia, które pozwolą Ci zwiększyć świadomość ciała, odnaleźć przyjemność i zwiększyć żywotność.

Jesteś zainteresowana/ny zapisz się na listę, a jako pierwsi dostaniecie informację o dokładnych datach i szczegółach: bit.ly/jalla_kurs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *