O co właściwie chodzi z tym odzyskiwaniem ciała…?

dzieciak przyciętyPo co mi kolejny slogan: „wróć do ciała, odzyskaj ciało”…?  Przecież mam ciało, przecież je karmię, ubieram. Czasem mnie boli, czuję je przecież! Tańczę, poruszam nim, ciało mnie słucha… o co Wam chodzi?

Możesz robić rzeczy ciałem, poprzez ciało. Można wyrażać myśli, słowa i uczucia za pomocą ciała czy ruchu. Ale czy możesz dać ciału swobodę wyrazu, pozwolić, by zatańczyło tak jak ono chce? Aby ruch, gest, kształt pojawił się tak, jak spontaniczny śmiech?

Wiele się pisze o ucieleśnieniu. Wydaje się, że można to „zjawisko” intelektualnie zrozumieć, ale żeby naprawdę wiedzieć o co chodzi trzeba tego doświadczyć: poczuć, że naprawdę jestem w całym swoim ciele, a nie tylko w głowie.

Doświadczanie ciała, o którym piszę to jednak nie trans, w którym tracimy wszelką kontrolę, ocenę sytuacji, poczucie rzeczywistości, a tym samym zdolność odczuwania tego co jest. To nie jest też stan pełnej kontroli, w którym każdy krok jest zaplanowany, z napiętym czołem, ze stłumionym oddechem realizujemy kolejne punkty planu.  Oba te stany nie są bowiem naturalne.

Co jest zatem naturalne?

Ojciec bioenergetyki, Aleksander Lowen w swojej książce „Duchowość Ciała” naturalny dla nas stan określa terminem: gracja. Bioenergetyka definiuje zdrowie pozytywnie  jako brak choroby i dąży do utrzymania lub przywrócenia takiego stanu w człowieku. Podstawowym założeniem jest tu jedność psychosomatyczna: to, co się dzieje w umyśle, wpływa na ciało, a to, co dzieje się w ciele, wpływa na umysł. Zdrowie, zdaniem Lowena, przejawia się przede wszystkim w ciele, w naturalnym wdzięku ruchów, w ich miękkości, w czymś, co można określić jako dostrzegalny „cielesny blask”, czyli grację właśnie.

Aby lepiej zrozumieć pojęcie gracji, można obserwować małe dzieci. Lowen uważa, iż niemowlę posiada genetycznie zaprogramowaną grację, wyrażającą się w każdym ruchu, który cechuje naturalna (niewyuczona) płynność. Jak pisze: „gracja jest naturalnym atrybutem wszystkich stworzeń, które żyją w stanie niewinności.”

To poruszanie się bez wysiłku, bez starania, bez wystudiowania, bez pozy. Równocześnie swobodna uważność, gotowość. Zaufanie ciału, że w razie zmiany warunków, w nowej sytuacji, równie bez wysiłku odpowiednio zareaguje.

 czy można stracić grację

Zdaniem Lowena -tak.  Dzieje się to w procesie wychowania i socjalizacji.

Co się dzieje z dzieckiem, które jest uczone, iż płacz jest zachowaniem nie do przyjęcia? – Pyta Lowen w swojej książce „Duchowość ciała” – Odruch płaczu tkwi w ciele i musi zostać w jakiś sposób zablokowany, jeśli nie może być wyrażony. Aby opanować ten odruch, mięśnie biorące udział w płaczu muszą się skurczu i pozostać w tym napiętym stanie, dopóki odruch płaczu nie wygaśnie. Odruch ten jednak nie zamiera, a jedynie wycofuje się do wnętrza ciała, gdzie tkwi w podświadomości. Dosięga go po latach poprzez terapię lub jakieś silne przeżycie. Dopóki to nie nastąpi, właściwy zespół mięśni – w tym wypadku mięśnie ust, szczęk i gardła – pozostają w chronicznym napięciu.” 

a jak ją odzyskać

 Na początku trzeba wyjść ze schematu.

Jeśli masz skłonność do zatracania się w transie – ćwicz uważność, obserwuj ruch, bądź tak powolna, by nie „odlatywać” w tańcu. Próbuj, choć z początku będzie się to wydawać męczącym wystudiowanym ruchem.

Gdy jednak twój taniec przypomina bardziej wystudiowaną choreografię, gdy spinasz i kontrolujesz ciało – puść! Nie walcz z utratą równowagi. Poznaj zupełną swobodę ruchu, nawet jeśli na początku, wraz z kontrolą będziesz tracić świadomość rzeczywistości. Ale to nie koniec, nie zatrzymuj się tu, to tylko orgia nowych doznań, przeminie jak każda nowość.

Teraz obserwuj: jak poruszają się zwierzęta? Jak poruszają się małe dzieci? Czy nie w taki sam sposób mogą funkcjonować i nasze ciała?

Ćwicz uważność.

Bycie w ciele, bycie w każdej komórce. Zaufanie, oddanie kontroli ciału. Bój się i rób to. Zobacz co się stanie. Najpierw na chwilę, potem może na trochę dłużej

Doświadczaj! Szukaj tego stanu! Pozwalaj ciału go odnaleźć! Ciało pamięta, znajdzie drogę, jeśli mu zaufasz.

Poznaj nasz kurs ODZYSKAJ CIAŁO on line.

Jeśli chcesz być na bierząco zapisz się na listę osób zainteresowanych.

Po zapisie otrzymasz też jeden z filmów z 1 modułu o Ugruntowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *