„Love and orgasm” fragment książki A.Lowena

Ciało i seksualność.
Cała praca  z ciałem to praca z seksualnością!
Nie da się tych pojęć od siebie oddzielić.
Nasza energia życiowa to również energia seksualna. Jeśli wzrasta nasza witalność to oddech się pogłębia, ciało staje się żywe, ciepłe, różowe i naturalnie zwiększa się subiektywnie odczuwana chęć do życia, kontaktu z ludźmi i otwartość na seks.

Energia życiowa, którą odzyskujemy dzięki uwolnieniu napięć i zastojów może być wykorzystana w różny sposób. Ważne jednak, aby była to fizyczna energia, wyraźnie odczuwana w ciele.

O energii seksualnej pisze  Lowen w swoich książkach: MIŁOŚĆ, SEKS I SERCE, która jest dostępna w języku polskim oraz w LOVE AND ORGASM, której jeszcze nie ma w polskim tłumaczeniu.

Przetłumaczyłam dla Was fragment oryginalnego tekstu Lowena z j.angielskiego. Kilka zdań jest dodanych ode mnie, abyście wiedzieli o co chodzi panu Lowenowi. Tłumaczenie robię pierwszy raz w życiu, więc proszę o wyrozumiałość 🙂

Lowen odróżnia sensualność od seksualności.
Sensualność jest ograniczona do powierzchni ciała i nieprawdziwej, „pokazowej” osobowości.
Mówi, że tzw sensualista boi się głębokiego zaangażowania w miłość i seks.

Pełna seksualność to połączenie miłości i fizycznej potrzeby rozładowania napięcia. Osoba o zdrowej, wg Lowena seksualności ma kontakt ze wszystkimi uczuciami, nie musi tłumić i wypierać emocji. Ma kontakt ze swoim centrum. Zdrowa seksualność jest tu równoznaczna ze zdrową osobowością, gdyż są to nierozdzielne aspekty człowieka.

Miłość i seksualność są centrum każdego żywego organizmu. Nadają życiu sens a równocześnie najbardziej przyjemną motywację do działania. Niestety w naszym społeczeństwie wychowuje się dzieci poprzez autorytatywne podejście, wpaja się strach w młodego człowieka i rozwija w nim uczucie wrogości. Kiedy złość i wściekłość zostają tłamszone w celu utrzymania życia rodzinnego powstaje warstwa nienawiści, która zamyka dostęp do głębokich uczuć miłości i seksualności. Zewnętrzna warstwa osobowości, która kształtuje świadomość  jest miła, pozytywna i dopasowana.

Jeśli głębokość i intensywność stłumionej złości jest wystarczająco silna osoba nie może połączyć z centrum swojego jestestwa, gdzie umieszczone są miłość i seks. Taka osoba jest ograniczona do życia na powierzchni. Każda próba przebicia się do centrum jest blokowana przez negatywne uczucia połączone z lękiem i  trwogą. Psychologicznie strach przed orgazmem wypływa z lękiem przed ujawnienie skrywanych uczuć wrogości. Każdy wysiłek psychoterapeutyczny, bez względu na formę terapii ma na celu uwolnienie tych uczuć w bezpiecznych warunkach. Fizycznie, lęk przed orgazmem jest związany ze sztywnością ciała. Napięte, skurczone ciało nie jest w stanie utrzymać wysokiego pobudzenia. Każda terapia fizyczna, która rozluźnia i eliminuje chroniczne napięcie ciała będzie zwiększać przyjemność seksualną.

Love and Orgasm, A.Lowen’ 1967
Tłumaczenie: Anna Dymarczyk

 

Zobacz warsztat Miednica i serce w Krakowie 31 lipca/1 sierpnia 2021