Emocje w ciele – fakty i mity.

Zaczynając warsztaty przypominam uczestnikom kilka faktów, które ułatwiają pracę z emocjami przez ciało.
Widza o emocjach potrzeba jest nam, aby wyjść ze starych schematów reagowania. Często co dzień zapominamy jak ważne jest słuchanie swojego ciała a także kontakt z emocjami.
Nawet jeśli kiedyś już czytaliście książki o emocjach to te 10 punktów przypomni Wam to co najważniejsze!

 1. Emocje są w ciele. Nie jest to teoria pana Lowena ani nowoczesny koncept tylko odniesienie do fizjologii. Wszystko co się dzieje w naszym życiu wydarza się również na poziomie cielesnym. Taka jest nasza biologia.
 2. Emocje nie są czymś na specjalną okazję. Towarzyszą nam na co dzień. Nie zawsze pozwalamy sobie jednak je czuć i wyrażać ze względu na różne uwarunkowania i przekonania.  Na warsztatach dajemy uwagę wszystkim impulsom i emocjom, czyli temu co przychodzi naturalnie i w niekontrolowany sposób.
 3. Nie możemy brać odpowiedzialności za swoje emocje. One pojawiają się bez względu na czy chcemy czy nie.  Emocje to informacje, drogowskazy. Dają znać co się w nas dzieje. Natomiast ekspresja i reakcja jest już z poziomu naszej decyzji lub wyrobionego nawyku. Na to mamy wpływ i ten aspekt możemy zmieniać.
 4. Emocje kontaktują nas z naszymi potrzebami. Emocje i odczucia przyjemne (radość, wdzięczność, spokój, relaks, ulga, zachwyt) informują nas o tym że nasze potrzeby zostały zaspokojone. Natomiast nieprzyjemne uczucia (złość, smutek, tęsknota, żal, lęk) dają znać, że pewne potrzeby są lub były niezaspokojone. Tylko tyle i aż tyle!
 5. Specjalnie nie użyłam określenia negatywne i pozytywne emocje, gdyż wszystkie emocje są pozytywne, wszytkich potrzebujemy  w życiu. Ale nie wszystkie są łatwe i przyjemne.
 6. Każdą emocją możemy poczuć w ciele.
  Emocja powoduje reakcję fizjologiczną (zmiana ciśnienia krwi, tętna, wyrzut hormonów, wzrost lub spadek tonusu mięśniowego, itd) ale powoduje również pewne odczucia w ciele. Nie zawsze czujemy wszystkie zmiany fizjologiczne ale praktycznie zawsze pojawia się określone wrażenie z ciała towarzyszące emocjom.
 7. Wrażenia z ciała pomagają nam skontaktować się z emocją. Dzieje się to  szybko, na poziomie czucia a nie rozumienia . Jeśli czujesz chłód w dłoniach albo serce zaczyna ci szybciej bić wiesz, że coś się dzieje, coś się zmienia. Może to być ekscytacja a może obawa lub strach.
 8. Jeśli masz problem z czuciem emocji zacznij od ciała. Obserwuj sygnały jakie ci wysyła i sprawdzaj czy są przyjemne czy nieprzyjemne. Ważne by zwracać uwagę zarówno na te które lubisz jak i na te które są trudne.
 9. Możesz notować swoje obserwacje i powoli łączyć je z emocjami. Daj sobie czas. Nie zawsze od razu wiemy jaka emocja powoduje dane reakcje w ciele.
 10. Własny słownik ciała jest lepszy niż korzystanie z książek. Twoje odczucia mogą być inne lub inaczej odczuwane niż autora książki. Każdy z nas jest inny i inaczej ciało informuje go emocjach i potrzebach.

Najbliższe warsztaty i kursy na których pracujemy z emocjami w ciele:

GRUPY:

WARSZTATY:

 

Więcej o emocjach w ciele poczytasz tutaj: 
– Gdzie mieszkają emocje?
– Zamień sztywne plecy na radość życia!
– Choroby a emocje.