Uziemienie oznacza energetyczne połączenie z podłożem.
Jeśli jakiś system energetyczny (na przykład obwód elektryczny) jest nie uziemiony, istnieje ryzyko, że wyjątkowo silny ładunek przeciąży i spali system. W podobny sposób jednostki nie uziemione ryzykują, że zostaną pokonane przez silne uczucia.
A. Lowen, Duchowość ciała
To uziemienie. Sieć elektryczna każdego budynku musi być uziemiona, czyli bezpośrednio połączona z ziemią. Gdy napięcie w obwodzie nagle wzrośnie dzięki uziemieniu sieć nie spali się i wszystko za chwilę wróci do normy. Podobnie jest z naszym ciałem. Nasz układ nerwowy też potrzebuje uziemienia.
Każda, dobra praktyka pracy z ciałem daje nam poczucie ugruntowania, czyli osadzenia w ciele. Inaczej mówiąc: życia tu i teraz. Dzięki kontaktowi z ciałem nasze życie uczuciowe staje się połączone z codziennymi sytuacjami i kondycją ciała. Rozumiemy, że jedno wpływa na drugie. Jesteśmy w stanie zarówno podążać na emocjami i dawać im wyraz, jak i obserwować je i wybierać.
Ugruntowanie to kontakt z rzeczywistością, z tym co jest, a nie z tym co nam się wydaje.
Jeśli praca z ciałem czy jakkolwiek praktyka oddziela nas od rzeczywistości naszego codziennego życia, uczuć i przeżyć wewnętrznych to nie jest ona gruntująca. Zakorzenienie w ciele, a tym samym w rzeczywistości daje możliwość właściwego reagowania na sytuacje. Emocje przestają nas „zalewać” i pozbawiać kontroli, stają się natomiast sygnałem określającym sytuację i praktycznym drogowskazem w podejmowaniu decyzji.
Ugruntowanie jest procesem energetycznym, w którym odczuwa się falę pobudzenia biegnącą przez ciało od głowy aż po czubki palców. (…) Być ugruntowanym to stać na własnych nogach, dlatego pojęcie to opisuje również stan niezależności i dojrzałości.
A. Lowen „Radość”
Ugruntowanie oznacza, że nie jesteśmy emocjonalnie rozdartymi kulkami energii, które miotane od zdarzenia do zdarzenia szukają bodźców do uzyskania lepszego samopoczucia. Nie jesteśmy też chodzącymi konceptami, intelektualnie elastycznymi wizjami na swój temat.
Jesteśmy ciałem.
Które pewne rzeczy lubi, a inne nie.
Które odpowiada uczuciem przyjemności i bólu.
Mówi się, że ludzie związani z ziemią, pracujący na roli są dobrze ugruntowani. Rzeczywiście, praca przy uprawie ziemi może nas nauczyć kontaktu z ciałem. Rolnicy wiedzą wiedzieć kiedy orać, kiedy siać, a kiedy zbierać. Mogą to zaplanować, ale ziemię, zasadzone rośliny i warunki pogodowe trzeba cały czas obserwować i reagować na zmiany. Tak samo jest z ciałem.
To czego mamy się nauczyć na nowo to przede wszystkim: czuć ciało.
Czucie ciała, wypływających z niego prostych sygnałów jest podstawą do pracy z emocjami i ogólnie rozwojem osobistym.
Niestety większość z nas skupia się na ciele dopiero gdy boli. Często nie odczuwamy nawet dyskomfortu i innych delikatnych, nieprzyjemnych sygnałów z ciała. Jesteśmy nauczeni, żeby ich nie czuć i nie reagować. Wynika to z konceptu, że ciało należy przekraczać, ciało ma nam służyć i ma wykonywać czynności tak jak my chcemy. A jak nie działa to się je bierze do lekarza i oddaje się do naprawy. Tak jak samochód. Czasem nawet zdarza się nam dbać bardziej o samochód niż o własne ciało.
Aby nauczyć się na nowo czuć ciało trzeba poszukać w nim uczucia wygody i przyjemności.
To pojęcia przewodnie, które wprowadzam na początku kursu Odzyskaj ciało. Gdy je rozpoznamy nasza uwaga chętniej będzie zostawać przy ciele. Zaczniemy zauważać więcej i nauczymy się lepiej na te sygnały reagować.
7 podpowiedzi jak pracować z ugruntowaniem:
-
- Zorganizuj sobie prostą praktykę uważności. Codziennie przez 5 min zwracaj uwagę na wrażenia płynące z ciała: ciepło, chłód, mrowienie, pulsacja, rozprężenie, ból, napięcie, przyjemność, itp.
-
- Praktykuj uważne chodzenie, siedzenie, leżenie – zwróć uwagę jak ciężar ciała układa się na podłożu, które części ciała dotykają ziemi.
-
- Praktykuj świadomy, głęboki oddech – oddech ma świetne właściwości gruntujące.
- Poszukaj książek lub nagrań, które pomogą Ci w samodzielnej
praktyce. Polecam moje nagranie audio UGRUNTOWANIE lub film: ĆWICZENIA GRUNTUJĄCE . Możecie również kupić podręcznik do ćwiczeń A. Lowena „Droga do zdrowia i witalności”.
- Dbaj o stopy i nogi – ćwicz, dogrzewaj, masuj.
„Być ugruntowanym to czuć własne stopy na ziemi. Aby poczuć ziemię, nogi muszą być naładowane energią. Muszą być pełne życia i ruchu, co przejawia się w spontanicznych, swobodnych doznaniach. Takich jak podskórna wibracja czy pulsowanie.” - Praktykuj uważną obserwację – siebie, przyrody, otoczenia.
Jeśli chcesz poznać między innymi ćwiczenia gruntujące, jeśli jesteś zainteresowana/ny zwiększeniem świadomości ciała, poznaniem i wyrażaniem swoich emocji, poszukujesz metody pracy, która pomoże Ci uwolnić się od napięcia i uzyskać dostęp do naturalnych zasobów energii zapraszamy do naszego kursu online Odzyskaj Ciało oraz na warsztaty w Krakowie: AKTUALNE WARSZTATY
Wspaniały artykuł. Dziękuję. Zaraz się nim podzielę z mężem elektrykiem 🙂