Zobacz mnie! – o chronicznym deficycie uwagi.

Bycie niewidzianym to wewnętrzny świat wielu ludzi.
Poczucie, że bliscy mnie nie widzą, lekceważą, nie zauważają moich potrzeb to trudna rzeczywistość maskowana często nadmiernym poświęcaniem się, pozorną samowystarczalnością, zaangażowaniem na rzecz innych z dziecięcą nadzieją, że jeśli ja zajmę się kimś innym to ten ktoś zajmie się mną.


W rzeczywistości osoby te cierpią na chroniczny brak uwagi a jeśli wychylą się ze swojej maski „twardziela” czy „Zosi-samosi” to często bywają niezrozumiane, bo ich potrzeby wydają się innym dziecinne.
I jest w tym część prawdy. Ta niezaspokojona potrzeba bycia widzianym jest głęboką potrzebą dziecka, która gdy nie zostanie spełniona w odpowiednim czasie tworzy poważny deficyt emocjonalny, który trudno ukoić w dorosłych związkach czy to miłosnych czy przyjacielskich.

Osoby z takim deficytem są również bardzo wrażliwe na odrzucenie, którego dopatrują się w każdym geście stawiania granic, autonomii czy potrzeby oddalenia się partnera. Równie często wybierają sobie partnerów, którzy boją się bliskości i realnie będą się oddalać właśnie wtedy, gdy pojawi się to wyczekiwane zaangażowanie w relację.

Na warsztacie ZOBACZ MNIE! zajmiemy się tym trudnym tematem i będziemy pracować z pierwotną przyczyną tego stanu rzeczy.

– Dzięki ćwiczeniom w parach sięgniemy do zapisanej w ciele naturalnej potrzeby widzenia i bycia zobaczonym, a także do wycofania, które powstało z nieadekwatnej odpowiedzi otoczenia na tę potrzebę.

– Poszukamy, jak wyglądało to pierwotne odzwierciedlenie w relacji z rodzicami/opiekunami czy innymi bliskimi osobami z czasu dzieciństwa.

– Przyjrzymy się również, jak to jest z byciem widzianym w naszych dorosłych relacjach, związkach. – Sprawdzimy na ile możemy pokazać się z tym co nas boli i smuci − z częścią bezbronną i potrzebującą, która boi się odrzucenia − oraz z tym, co złości − ze stroną, która lęka się, że po postawieniu granic relacja się skończy.

– Spróbujemy poczuć, jak by to było zaryzykować, odsłonić się i zobaczyć w drugiej osobie lustro, na które można nie tylko patrzeć, lecz także w nie zajrzeć i dojrzeć siebie.

– Będziemy badać jak to jest pokazać bliskiej osobie ze złością oraz ze łzami i słabością.

Zapisy ruszyły!

Szczegóły tutaj: Warsztat 1-dniowy ZOBACZ MNIE!

 

4 Responses to Zobacz mnie! – o chronicznym deficycie uwagi.

  1. dzień dobry, gdzie są organizowane warsztaty ?
    Pozdrawiam, Lidka

  2. Dzień dobry,
    czy planujecie Państwo powtórzenie tego warsztatu w innym terminie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *