CZAS START! o podejmowaniu wyzwań i uczeniu się nowych rzeczy

na krawędziCzy przyglądałeś się kiedykolwiek temu jak zaczynasz…? 

Podejmując wyzwanie nauczenia się jakiejkolwiek nowej czynności stajemy się na chwilę jak dziecko, które nie wie, ale chce wiedzieć, nie umie, ale chce się nauczyć i szuka sposobu jak to zrobić.

To często trudny moment. Spotykamy się równocześnie z naszą niewiedzą – słabością i bezradnością a także z siłą naszej woli i z wewnętrzną mocą. Stawiamy sobie pytania: czy dam radę, czy to dla mnie, czy mam w sobie wytrwałość, czy mam w sobie ciekawość? Niektórzy odbywają tą wewnętrzną podróż już na etapie decyzji, inni – tuż po rozpoczęciu nauki, jeszcze innych to spotkanie czeka podczas pierwszych kryzysów.

Im starsi jesteśmy, tym częściej korzystamy z już wyuczonych nawyków. Niechętnie uczymy się nowych, jeszcze mniej chętnie zostawiamy stare. Nasze ciała, zrażone nieprzyjemnymi doświadczeniami lat szkolnych nie chcą podejmować kolejnego wyzwania. Boją się ryzyka, ciężkiej pracy, oceny.

Dzieci podejmują te wyzwania bardzo łatwo. Po prostu próbują, mimo, że się boją, często dużo bardziej i odważniej, niż dorośli.
Nie wiedzą co je czeka, wiedzą tylko, że jeśli nie spróbują nie dowiedzą się! A żeby wzrastać, by się usamodzielniać, by się rozwijać, muszą się dowiedzieć!

Dlatego właśnie uczenie się nowych rzeczy czyni nas młodymi,  rozwija naszą otwartość na zmiany i odwagę.

zatem w ramach treningu copy

Codziennie rób coś czego jeszcze nigdy w życiu nie robiłeś!
Może to być umycie zębów lewą ręką, pójście do pracy inną drogą, zawiązanie buta w innej, niż zawsze pozycji, albo poranny taniec zamiast porannej kawy! Próbuj! Trenuj! Ucz się!

 A dla tych odważnych, którzy zaczynają – KILKA RAD NA DROGĘ:

1. Proces uczenia się jest nieregularny i składa się z kroków!
(jeszcze raz: nie z jednego kroku ale wielu kroków)

2. Zawsze będą się nam przydarzać lepsze i gorsze chwile!

3. Uczenie się nowych rzeczy jest trochę jak magia:
zmiana niemożliwego w możliwe!
Efektywny proces uczenia się to taki w wyniku którego nowa, z początku niekomfortowa czynność zamienia się w prostą a przede wszystkim przyjemną*

4. Ciesz się drogą! Szukaj sposobu aby samo uczenie stało się ciekawe!

5. Szukaj sposobu, aby nowe umiejętności stały się przyjemne!
Tylko te czynności, które są łatwe i przyjemne staną się nawykową częścią życia i będą Ci służyć w odpowiednim czasie.

6. Pracuj z oporem!
Działania trudne do przeprowadzenia, do których człowiek musi się zmuszać, pokonując za każdym razem wewnętrzny opór, nigdy nie staną się częścią dnia codziennego, a z wiekiem całkowicie zatracimy zdolność robienia ich.

7. I jeszcze raz:
codziennie rób coś czego jeszcze nigdy w życiu nie robiłeś! 🙂

A jeśli chcesz nauczyć się języka swojego ciała zapraszamy na kolejną edycję kursu: Odzyskaj ciało!

______________________________________________________

*  Inspiracje dotyczące procesu uczenia się zaczerpnęłyśmy z książki „Świadomość ciała” Moshe Feldenkrais’a, twórcy metody pracy nad ekonomiką ruchu ciała poprzez uczenie się nowych, korzystnych i zdrowych ruchów. Polecamy lekturę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *