Dlaczego wyznaczanie granic jest takie ważne?

Kiedy ktoś wchodzi w naszą przestrzeń w życiu uruchamiają się nasze ręce i barki. Impulsywnie chcielibyśmy odepchnąć osobę, która fizycznie bądź emocjonalnie na nas napiera. Impuls można rozładować stawiając granice, mówiąc NIE, ustalając zasady, bądź realnie odpierając tego człowieka jeśli jest to fizyczny atak. Wielu z nas nie czuje od razu, że ktoś przekracza jego/jej granice. Mamy różne przekonania, np. z szefem zawsze trzeba się zgadzać albo nie można odmówić rodzicowi czy partnerowi. Zatem, by powstrzymać ten odruch napinamy ramiona, klatkę i górne plecy. W ten sposób tworzą się przewlekłe napięcia psychogenne.

Na warsztatach, dzięki zaangażowaniu ciała, głosu (słowa są tu bardzo ważne!) oraz ruchu zaczynamy odmrażać emocje, które wreszcie mają szansę wybrzmieć. Często dzięki tej pracy dochodzimy do pierwotnego zranienia – relacji, w której nie mogliśmy stawiać granic i czuć się bezpiecznie.

Co to znaczy: moja przestrzeń?
Nie chodzi często o przestrzeń fizyczną, choć czasem również o to. Ważniejsze jest czy czujemy gdzie są nasze granice psychologiczne, czyli:
– jak blisko chcemy z kimś być,
– jak bardzo chcemy pozwolić by nas poznał,
– jak dużo chcemy dla tej osoby zrobić,
– jak bardzo pozwalamy, by ktoś nam coś zasugerował bądź narzucił,
– ile chcemy dać od siebie.

Problemy z granicami objawiają się:
– niskim poczuciem własnej wartości
– poczuciem bycia wykorzystanym,
– poczucie powinności wobec innych,
– braniem zbyt dużej odpowiedzialności,
– przedłużaniem godzin pracy (nadgodziny),
– realizowaniem czyiś celów i marzeń zamiast swoich,
– przemęczeniem,
– poczuciem winy przy odmowie,
– poirytowaniem w kontaktach z ludźmi,
– trudnością bądź blokadą na odmawianie,
– poczuciem duszności, przygniecenia w jakiejś relacji,
– byciem nachalnym wobec innych,
– trudnością w przyjmowaniu odmowy.

Pracując na warsztatach można naprawdę poczuć jakie ma się wzorce w stawianiu granic oraz jak nam jest, gdy inni stawiają nam granice. To cenna lekcja, którą praktycznie natychmiast można przenieść do codziennego życia.

Podstawowe ćwiczenia do pracy z granicami poznacie na zajęciach. Jeśli chcecie pogłębić pracę z tym tematem zapraszamy na jednodniowy warsztat GRANICE, który poprowadzi Zeljka Bodul Kięczkowska już 5 października.

Do zobaczenia!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *