Język ciała, język snu, język intuicji

księżyc

Sny są ważne, nie śnimy o tym co jest błahe, nawet jeśli jest wyrażone językiem, który ukrywa wagę snu za błahą fasadą
Podobnie jak mity czy baśnie również sny niosą ze sobą przesłanie, które możemy zrozumieć, jeśli posiadamy klucz do jego przetłumaczenia. 

Erich Fromm, Zapomniany Język

Czym w praktyce jest ów wspomniany przez Fromma klucz?


Pomimo, że pewne archetypy i symbole są dla wielu ludzi na głębszym poziomie jednoznaczne, nie istnieje jeden uniwersalny klucz interpretacji snów. Sen jest informacją dla osoby śniącej, dlatego też tylko ona może ją zrozumieć.

Na pewno znane Wam jest powiedzenie „Muszę się z tym przespać”, odnoszące się do sytuacji, w których ciężko jest nam podjąć trudną decyzję. Często zdarza się, że rano budzimy się z gotowym rozwiązaniem, lub nowym spojrzeniem na daną sprawę. Dzieje się tak dlatego, że podczas snu, integrujemy psychofizyczne procesy, które zachodzą na jawie (takie, jak przyswajanie wiedzy, umiejętności manualnych, przeżywanie ważnych emocji itp.)

Szczególnie przy intensywnej pracy nad sobą, w procesach angażujących uczucia i intuicję, sny stają się przestrzenią domykania kolejnych etapów.

Dzięki świadomości, że sny są integralną częścią procesu przemiany, pracę z nimi możemy traktować jako kolejne, istotne narzędzie pomocne w poznawaniu siebie.

Dlatego warto zapisywać sny i odnosić się do nich.

Istnieją wskazówki ułatwiające zrozumienie snu. Jedną z nich jest założenie, że postacie w śnie nie zawsze są odpowiednikami realnych osób, zjawisk czy rzeczy, ale reprezentacjami pewnych aspektów naszej osobowości.

W pracy ze snami warto korzystać również ze wspomagających metod ekspresji, takich jak rysunek, taniec, ruch swobodny, opowieść. W rozpoznaniu emocji, ukrytych w elementach snu, pomocne są nam również inne osoby, uważni i empatyczni świadkowie tańca czy słuchacze opowieści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *