Jak objawia się brak umiejętności samoregulacji emocjonalnej i co można z tym zrobić?
Sytuacje, w których nie potrafimy skutecznie kontrolować naszych emocji i zachowań z nimi związanych oznaczają, że mamy problem z autoregulacją.
Pozostawanie zbyt długo w stanie pobudzenia, który odczuwamy jako negatywny, mogą prowadzić do kolejnych problemów ze zdrowiem zarówno w strefie psyche jak i soma.
Jakie są oznaki problemów z samoregulacją:
- nadmierna reaktywność emocjonalna – przeżywanie zbyt silnych lub zbyt długotrwałych stanów emocjonalnych, utrudnia nam racjonalne myślenie i działanie.
- na drugim biegunie jest powiązana z nieprawidłową samoregulacją, niedostateczna reaktywność emocjonalna – czyki brak lub ograniczenie przeżywania emocji, które są adekwatne do sytuacji lub oczekiwań społecznych.
- czasem nieumiejętne samoregulowanie powoduje impulsywność – podejmowanie działań bez przemyślenia konsekwencji lub bez uwzględnienia alternatyw
- wiąże się to również z niską tolerancja frustracji – trudność w znoszeniu niepowodzeń, przeszkód lub opóźnień w osiąganiu celów
- wszystkie te negatywne doświadczenia mogą być przyczyna poczucia niskej a wręcz negatywnej oceny siebie i swoich możliwości
- problemy w relacjach interpersonalnych – trudność w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów z innymi ludźmi, konflikty, izolacja lub uzależnienie od innych.
- brak zdolności do samoregulacji wiąże się również z zaburzeniami nastroju i prowadzić do depresji, stanów lękowych itp.
Samoregulacja wymaga wiedzy i treningu oraz dopasowania do swoich zasobów i możliwości. Kluczowe będą jednak zawsze:
- świadomość emocji. Czy umiesz zauważyć i nazwać to, co się w tobie dzieje? Zrób test i wymień emocje, które znaszni rozumiesz. Jest ich przynajmniej 8 (choć to zależy od systematyki). Każda emocja ma dodatkowo swoje odcienie.
Czy znasz różnice pomiędzy wstydem a poczuciem winy, lękiem a strachem, złością a gniewem? - znajmością reakcji ciała na emocje. Wiemy, że emocje są w ciele a nie tylko w głowie. Czy znasz reakcje swojego ciała na uczucie radości i smutku. Czy może już nie pamiętasz jak to jest płakać i łkać albo krzyknąć na kogoś.
- akceptacja emocji w ciele. Zrozumienie, że są one potrzebne ponieważ są naszym biologicznym niezbędnikiem-przystosowaniem do życia w świecie, społeczeństwie, relacjach.
Każda emocja niesie za sobą informację zwrotną o jakiejs niezrealizowanej (lub zrealizowanej) potrzebie. Czy wiesz co podpowiadają ci twoje emocje? Akceptujesz to? - wybór strategii radzenia siebie z emocjami. Jaka jest twoja odpowiedź na emocje w ciele? Jaką decyzje podejmiesz, jak się zachowasz w danej emocjonalnej sytuacji.
Techniki radzenia sobie z emocjami mogą być związane uważnością, treningiem wdzięczności, akceptacją tego czego nie można zmienić, medytacją itd. Jednak oprócz technik „umysłowych” warto pamiętać, że to ciało jest kluczem do samoregulacji. Dlatego techniki pracy z ciałem będą najważniejsza częścią kolejnej edycji warsztatu „Ku samoregulacji”.
Będzie to szansa na sprawdzenie:
- jak w nawiązaniu do Teorii Poliwagalnej działa układ nerwowy -po to aby poznać i zrozumieć.
- dowiedzenie się o narzędziach stosowanych w metodzie Somatic Exeriencing Petera Levine’a takich jak miareczkowanie czy pendulacja.
- wypróbowanie techniki rozładowywania napięcia w ciele poprzez drżenia neurologiczne metodą TRE (Tension Releasing Excercises).
- poznania technik oddechu biodynamicznego BBTR, który może być kluczem do wpływu na Twoją parasympatyczną część autonomicznego układu nerwowego.
Warsztat odbedzie się w połowie maja w Krakowie. Szczegóły na odzyskajcialo.pl i w wydarzeniach na fb.